İnternet in geleceği


Günümüz koşullarında şunu söyleyebiliriz ki, artık web sitesi yaparak para kazanma dönemi sona ermiştir , bu konuyu açacak olursak web sitesinden para kazanmak sağlam bir ekiple hızlı bir şekilde web sitesi yaparak sürümden para kazanma zamanıdır.

Daha önce sadece siteyi yap ,sabit içeriği yaz ,bırak , dönemi bitti.

Web 2.0 ile yeni bir akım başladı, daha fazla paylaşım canlı içerik , teknoloji alanında ise ajax , tablolardan kurtulmak sadece css yazımı gibi olaylar oldu.
Aslında teknoloji kısmını ele alacak olursak, büyük devler aslında kendi teknolojilerini daha geliştirmek ve kolaylık istiyordu ve Google,Mozilla,Yahoo,Orelly gibi web in kralları yazılım geliştircilere bunları zorla yaptırmak istemiyorlardı , ve web2 kavramı ile bunu hayatımıza soktular.
Ve artık semantik web dönemindeyiz.

Fakat artık para kazanma dönemi sosyal siteler ,mashublar ,uygulamalar (facebook uygulaması,cep telefonu uygulamaları ) ,ve sadece bir alana yoğunlaşmış siteler ile kazanma dönemidir.

Dünya yeniden şekillenmekdedir , Tunus da başlayan devrim , domino etkisi yapacaktır, şu anda Mısırda başlayan isyanlar ile kesilen internet artık sosyal medyanın ne kadar güçlü hale geldiğinin göstergesidir.

Kelebek etkisi filminde anlatılan, “Bir kelebek Çin’de kanatlarını çırparsa, Kaliforniya’da fırtına koparır” sözlerini daha iyi anlayabiliyoruz.

Bu şunu göstermekdedir insanlar artık daha bilinçlenmekdir.Daha fazla özgürlük ve daha iyi bir gelecek istemekdedirler.

Yazılım devi Microsoft interneti es geçerek bir treni kaçırdı , koskoca bir Google oluştu ve dev bir sermeye ye sahib şirket oldu.
Microsoft Apple dan 5 yıl önce tablet pc yaptı fakat pazarlamasını ve stratejesini tam oturtamayarak istediği başarayı sağlayamadı, hatta strateji ve reklam gereği Atv haberlerinde bile bunun reklamı yapılmıştı ogünü hala hatırlıyorum hatta tablet pc nin tek onemli ozelliği kalemle yazılablir olması ve 360 derece döndürüleblir olmasydı.Fakat İpad ise çok çok pratik ve güzel bir stratejenin ürünüdür.
İnternet artık o kadar hızlı bir bir paylaşım mekanı oldu ki ,önümüzdeki 5 yıl içinde gazeteclik sektörü tamamen bitecek ,ve zamanla televizyon ise aynı radyodan televizyona geçiş gibi televizyonlarda iptv ye dönüşecektir.

Bir kaç yıl sonra 1 saat önce paylaşılan bilgi , 2 saat sonra bayatlamış bilgi olacaktır, neden mi böyle düşünüyorum , düşünüyorum çünkü geçen gördüğüm haberde facebookda 2 gün içinde 750 milyon adet resim paylaşıldığını okudum. YouTube ise geçenlerde kendi blogunda yaptığı açıklama sitede günlük izlenen video sayısının iki milyarı geçtiği söyledi.
Artık işe alımlarda bile facebook etkisi var , satış ve pazarlama ile ilgili iş alımı yapan firmaların kişileri seçerken onların arkadaş sayısına baktığı haberleri duyulur oldu.

Başka bir yazıda görüşmek üzere her nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsa ….

Scroll to Top