Neden birden fazla programlama dili bilmelisiniz?

Neden birden fazla programlama dili bilmelisiniz?

“Javascriptten nefret ediyorum!”

“Sadece işlevsel diller!”

Çoğu geliştirici böyle övünç duymuş olurdu. Sonsuz diller ve çerçeveler dünyasında, bazılarımızın en sevdiğimiz yığını seçip tek başına buna yapışması mantıklıdır. Ancak sektördeki eğilimler, poliglot programlamanın yükselişinin bu geliştiricileri artan bir dezavantaja sokabileceğini gösteriyor.

Polyglot programlama nedir?
Polyglot programlama genellikle “tek bir dilde mevcut olmayan ek işlevsellik ve verimliliği yakalamak için birden fazla dilde kod yazma uygulaması” olarak tanımlanır.

Neden çok dilli programlama?
Bu, web uygulamaları dünyasında bir ön uç arka plan yığını içeren yeni bir şey gibi görünmeyebilir. Ancak daha yakın yıllarda, terim, aynı kuruluş içinde bile birden fazla yığının benimsenmesi uygulamasına atıfta bulunmuştur.

Geçmişte, ortak görüş, tek biçimli bir ekosisteme sahip olmanın, çeşitli çerçevelerin yükünden daha iyi olduğu yönündeydi. Şimdi, birçoğu, doğru iş için doğru aracı kullanmak anlamına gelirse, bazı tutarlılığı feda etmenin daha iyi olduğuna inanıyor. Bu ayrıca, her biri kendi gereksinimlerine sahip olan, aynı ürün için bağımsız olarak konuşlandırılabilen birden fazla uygulamanın bulunduğu mikro hizmetlerin yaygın olarak benimsenmesi ile katalize edilir.

Örneğin, Ruby on Rails standart bir web uygulaması oluşturmak için mükemmel bir seçimdir. Ancak, işleme yoğun bir hizmet Golang’ın verimliliğinden yararlanır. Ya da basit bir şey için, devasa topluluğu ve her yerde kullanılan araçları sayesinde Javascript ile gitmek kolay bir seçenek olabilir. Çok dilli programlamayı kucaklamak, bu seçimleri yapma esnekliğine sahip olmak anlamına gelir.

Önemli ve büyüyen bir trend
ThoughtWorks, iki yılda bir teknoloji endüstrisi trendleri raporunda, on yıl boyunca ihtiyatlı bir şekilde isteğe bağlı kaldıktan sonra geçen yıl çok dilli bir mimariyi benimsemeyi şiddetle tavsiye etti. Danışmanlık şimdi “farklı ekosistemleri veya dil özelliklerini destekleyen birkaç dili tanıtmanın … geliştiricilerin sorunu çözmek için doğru araçlara sahip olması açısından önemli olduğuna inanıyor.”

Bu bilgiler, sektörde olup bitenleri yansıtır. CodingDojo tarafından 2018 yılında yayınlanan bir araştırma, Fortune 25 şirketlerinin neredeyse hiçbirinin tek bir dilde çalışmadığını, çoğunun birden fazla arka uç çerçevesi kullandığını ortaya koydu. Ve bu sadece büyük işletmeler değil – Netflix, geçen yıl veri analizi için bir çok dilli not defteri bile yayınlayarak çok dilli kod tabanı hakkında çok halka açıktı.

Çok dilli bir dünyada alakalı kalmak
Tüm bunlar, geliştiricilerin uyarlanabilir olmasının her zamankinden daha önemli olduğu anlamına geliyor. Çalışmayı yansıtan CodingDojo şunları söyledi: “Belirli işler belirli bir dile odaklanabilirken, bu araştırma tek bir dilin uzun vadeli bir çıkmaz nokta olabileceğini gösteriyor. Arz eden ve mevcut geliştiriciler, başarılı bir kariyer için adaptasyon ve esnekliğe sahip olmak için kodlamanın ortak yapı taşlarını öğrenmeli ve sonuçta birden çok dilde akıcı hale gelmelidir. ”

Bu göz korkutucu gelebilir, ancak buradaki anahtar, tüm yazılım teknolojilerinin ortak yapı taşlarına odaklanmaktır. Genellikle, geliştiriciler yeni yığınlara genişlemenin bilgilerini çok ince bir şekilde yayacağından endişe duyuyor, ancak tam tersi doğru. Yeni teknolojiler öğrenmek, hepsi için geçerli olan temel ilkelerin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Sonuç daha kapsamlı, uyarlanabilir bir mühendis.

Bununla birlikte, bir çok dilli mimariyi kucaklayan bir iş yeri bulmanız gerekebilir – ya da daha iyisi, mevcut mimarinizi etkiler. Sonuçta, yeni Kotlin becerilerinizi bırakmaya hazır olmak, hala çıkmaz, sadece Java’ya özgü bir işte sıkışıp kalmazsanız yardımcı olmaz.

Kendinizi birçok dilin avantajlarından yararlanan bir ortama koyun ve onları öğrenmek için kendinizi zorlayın. O zaman övünerek “Ben bir çok dilli programcıyım” diyebilirsiniz.

https://cult.honeypot.io/reads/become-a-polyglot-developer/

Scroll to Top