Confor alanının dışına çıkmak

Inside and Outside the Comfort Zone

image

Bu resmi çok beğendim çünkü Konfor alanımızdan ayrılmanın anlamını düşündürüyor. Konfor Alanımızın dışına çıktığımızda her zaman korku hissederiz çünkü deprem etkisi yaratır bilmediğimizi öğrenmek korkutur.

Heyecanlıysak ve yeni şeylere meraklı isek mesleğimizde daha iyi olmak istiyorsak confor alanın dışına çıkmak zorundayızdır zaten bulunduğumuz bu çağ ve gelişen teknoloji  bunu gerektirir.

Sık sık yeni zorluklarla karşılaştığımda heyecan ve korku duyuyorum ama öğrenme isteğim sık sık challenge isteği bunu engelliyor.

Meslek hayatımda en büyük konfor alanın dışına durumunu Davutpaşa teknopark da çalıştığım bir şirkette yaşadım çünkü yaptıkları yazılım mimarisi güzeldi bazı yabancı olduğum şeyler vardı mesela VUE.js gibi yine de mimarilerinin kendi içinde eksikleri vardı fakat o zaman kafam karışıktı artık php ile çalışmak istemiyordum derken 1 aylık süreç sonunda orada çalışmak istemedim.

Sonrasında kendimi react native, go ve şu an asp.net core ile çalışırken buldum.

 En çok sevdiğim şey, öğrenme alanındayken aslında rahatlık alanımızı genişletebileceğimiz  fikridir.

Bu çok güçlü bir kavram: eğer büyümek istiyorsak öğrenmeliyiz ama öğrenmeyi de öğrenme yöntemleri diye bir şey var bunu da keşfetmek gerekir. 

Comfortzone alanın dışına çıkmak ne yazık ki birçok iş ve  çok çaba gerektirir, aileye zaman ayıramamak çoğu zaman evdeyken çalışmak fakat bir kere  yaparsanız da çok şey öğrenme fırsatı sunar, size yeni kapılar açar böylece insanlar daha verimli olur daha kaliteli kod yazar. 

Scroll to Top