Öğrenmeyi öğrenmek (Yazılım dilleri ve programlama nasıl öğrenilir? )

Garib bir başlık oldu değil mi aslında hayır , bir şeyi öğrenmeden önce ne öğrenmek istediğimize karar veririz ve en kısa yoldan bilgiye ulaşmamamız gerekir.herkesin öğrenme yöntemleri farklıdır.Şimdi konumuza giriş yapalım.

Yazılım dilleri ve programlama nasıl öğrenilir?

KISA CEVAP INGILIZCE ÖĞRENMEK ZORUNDAYIZ ,uzun cevap aşağıda …

Öğrenme Yöntemleri

image

1-Kurslara giderek öğrenmek

Bu yöntemin güzel tarafı ders içi etkinlik ve ödevler ile konuyu daha iyi anlama olanağı ve eğer sınıfı  takımları bölerek proje falan veriliyorsa herkesin birbirinden bişeyler öğrenebilme durumunun olması açısından güzeldir.

2-Birisinin sana özel ders vermesi ile öğrenmek

Dil hakkında deneyimli kişinin size birebir anlatması sizin konuya daha iyi hakim olmanız açısından çok faydalı olacaktır.

3-Video izleyerek öğrenmek

Video izleyerek öğrenmek görsel olarak hafızamıza daha kolay kaydedilir , eğer anlatıcı iyi bir şekilde anlatıyorsa size arada ipuçları verecek hatta kullandığı ide ve yazılım ortamını da göstererek anlattığı için  daha iyi anlamanıza fayda sağlayacaktır.

Ama video izleyerek öğrenmede önümüzde birkaç seçenek var.

 • Youtube’daki dersler ,bedava dersler var ama bazı ders anlatanlar hepsini parça parça anlatıyor eğer o dil hakkında bir altyapınız yoksa profesyonel hayatta öğrendiklerinizle iş yapmak ve proje çıkarmak çok uzun zaman alabilir.
 • Coursera ve  Codecademy   online eğitim için hazırlanmış dersler videolar ve eğitici bir anlatımı var.Quiz ve ödevler ile daha kalıcı bir anlatım oluşturulmuş.
 • Sertifakaya yönelik eğitim modelleri
 • Udemy bence en iyisi çünkü alanında özenle hazırlanmış puan ve yorumlara bakarak çok güzel dersler öğrenmeniz mümkündür.

  Karşılaştırırsak Talha Ocakçı dan alıntı yapayım Youtube’da en özel kavramdan en geniş bakışa kadar birçok bilgi hazır olarak bulunuyor. Mesela, Android ile GPS bilgisi okumak hakkında yüzlerce video var. Sunucu tarafında kullanıcı yönetiminin milyon tane farklı teknikle nasıl yapıldığını anlatan milyon tane video var.

  Ne yok biliyor musunuz?  Bunlardan hangilerinin sektörde gerçekten kullanıldığını, farklı teknolojilerin nasıl bir araya getirildiğini, GPS bilgisi kullanılarak Strava gibi “bisiklet antrenman takibi” uygulamasının nasıl yapılacağını anlatan, ürüne dönüştürülebilir hazır bilgi yok.

4-Kitap Okuyarak Öğrenmek

Benim kesinlikle sevdiğim bir yöntem ,tavsiye edilen ve güzel hazırlanmış kitaplar bir konuyu temelden en iyi seviye ye kadar anlatabiliyorlar. Kitaptaki her konuyu ezberlemek zorunda değilsiniz ama kitap + video ile öğrenme yöntemi kesinlikle en iyisidir,kitabı baştan sona okursunuz ve bilgiler bilinçaltınızda birikir daha sonra bunları video eğitimler ile pekiştirir iseniz,uygulama yazma ve profesyonel hayatta kullanımda o anda bir fonksiyona yada bir yöntememi ihtiyacınız var bunu kitap’da zaten görmüştünüz bilinçaltınız direk olarak olarak onu karşınıza çıkarır.Bu konuda kitap seçimi de çok önemlidir.Bu linkden okuduğum ve gerçekten faydalı bulduğum kendi kitaplarımı paylaştım bunu da incelemenizi tavsiye ederim.

Özetle

 • İngilizce öğrenin. (şart)
 • Kitap +  video ile öğrenin.
 • Uygulama geliştirin
 • Kod okumayı öğrenin ve açık kaynak kodlu projelere katkıda bulunun size çok faydası olur.
 • Etkinliklere katılın alanınızla ilgili her makaleyi okuyun, blog tutun. Kafanızın bi köşesine attığınız her şey mutlaka bir yerde işinize yarar.
Scroll to Top