Programlama dili kitap tavsiyeleri

Daha önce

Öğrenmeyi öğrenmek (Yazılım dilleri ve programlama nasıl öğrenilir? )  diye bir yazı yazmıştım bu konudaki okuduğum kitap tavsiyelerini burada yazdım.Burada Türkçe kitapları yazdım , ama İngilizce kitapların belirli kısımları daha iyi anlatıyorlar.

Önceki yazımdan alıntı 

Kitaplar bir konuyu temelden en iyi seviye ye kadar anlatabiliyorlar. Kitaptaki her konuyu ezberlemek zorunda değilsiniz ama kitap + video ile öğrenme yöntemi kesinlikle en iyisidir,kitabı baştan sona okursunuz ve bilgiler bilinçaltınızda birikir daha sonra bunları video eğitimler ile pekiştirir iseniz,uygulama yazma ve profesyonel hayatta kullanımda o anda bir fonksiyona yada bir yönetmemi ihtiyacınız var bunu kitap’da zaten görmüştünüz bilinçaltınız direk olarak olarak onu karşınıza çıkarır.Bu konuda kitap seçimi de çok önemlidir.Bu linkden okuduğum ve gerçekten faydalı bulduğum kendi kitaplarımı paylaştım bunuda incelemenizi tavsiye ederim.

Python 3 

istihza http://belgeler.istihza.com/py3/  

Fırat Özgül konuları çok iyi anlatmış.

Düzenleme istihza kapandı eski belegeler buradan ulaşabilirsiniz https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/

pdf dosyası :https://web.archive.org/web/20160928022234/http://indir.istihza.com:80/belgeler/py3/

image

C++

image

Robert Lafore  harika anlatmış c++ öğrenmek konusunda en iyisi fakat yeni başlayanlar zorlanabilir. c++ için en iyi kaynakdır.

C++ benim ilk öğrenmeye başladığım dildi ve bu kitabı ve bir sürü başka kitap aldım kayboldular birilerine verdim  , oyun programlama ve hack lise yıllarımda hoşuma gidiyordu fakat gerek dilin ağırlığı gerekse C++ alanında Türkiye de iş imkanı olmadığı için devamını getirmedim.Ozman sadece vestel arçelik beko ve bir oyun firmasında Ceiot sanırım (ilk oyun firmalarındandı sürekli bloglarını okurdum) Keşke öğrenmeye devam etseydim o zaman yurtdışına gitme planlarım vardı ama hayat ve imkanlar bazen insana yol vermiyor,ilerde inşallah gideriz.

(c++ builder memik yanık aldığım diğer kitap)

Javascript 

Fatih kadir akın ın yazdığı modern javascript kitabını multaka okuyun.

image


PHP 

Rıza çelik’in harika kitabı  

image

CSS

Rıza Çelik 

image

Veritabanı (SQL)

Veritabanı Mantığı Kerem Köseoğlu

Veritabanını yeni başlayanlar için çok basit ve sade bir şekilde anlatan mutlaka baştan sona okunması uygunalması gereken kitapdır.

image

Java 

Java öğrenme süreci zorlu ve yıpratıcı bir süreçdir.Öncelikle

Java Ninja Rehberi kitabını okuyun.

image

Yeni Başlayanlar İçin Java

image

Sezer Tanrıverdioğlu,Mehmet Kirazlı tarafından yazılmış en iyi sıfırdan öğrenmek için gerekli kitap

Uzmanlar için Java 

Java Programlama Dili ve Yazılım Tasarımı   

 Yazar: Altuğ B. Altıntaş

ileri seviye güzel konulara değinmesi açısından bence çok güzel bir kitap 

image

J2EE

 JIM KEOGH 

J2EE nin ne olduğu oradaki bileşnlerin nasıl kullanıldığı yüzeysel olarak anlatmış olsada olur olmasada fakat bakmakta fayda var.

image
Scroll to Top