Prag Gezilecek Yerler 1 (Eskişehir meydanı çevresi)

Prag’ a Türkiye’den nasıl gidilir ?

THY ve Pegasus ile  direk uçuşlar ile gidilebilir. Özellikle Pegasus 2014

Haziran

 dan itibaren Prag‘ a direk uçuşlarına başlamasıyla ucuz bilet bularak gidebilirsiniz arada rötar yapsa da ben seviyorum arkadaş çamur atmaya gerek yok Pegasus da olmasa ucuz bilet bulmak çok zor ayrıca hizmeti de gayet güzel ,ayrıca THY de çok güzel ve Dünyanın  en iyi havayollarından ama biraz pahalı 🙂 . Önceden pegasus dan biletinizi alarak hafta sonu bi Prag’a gidip geliyim dediğinizde 250-350 liraya gidiş dönüş bilet alabilirsiniz. Eğer şehir turları yaparak geleyim derseniz bizim gibi  Avrupa’dan tren yada otobüs ile de ulaşacaksanız Berlin’ den 4 saat, Viyana’ dan 4 saat, Budapeşte’ den 7 saat, Münih’ ten 4 saat, Krakow’ dan 5 saat gibi zamanda  otobüs yada trenle ulaşabilirsiniz.

Prag da Nerede Kalabilirim ?

Bütçenize ve yaşam tarzınıza göre hostel veya otel tercih edebilirsiniz ,biz otel tercih ettik ama eğer öğrenci iseniz hostel de ucuz oluyor tercih edebilirsiniz ,booking.com veya hotels.com dan araştırma yapabilirsiniz ,şehir merkezi metronun en uzak noktasına 30 dakika uzaklıkta (çok fazla uzaklık yok) uzaklık artınca otel fiyatı ucuzlar ,ucuz otel ararsanız aklınızda bulunsun.otelinizin metroya yakın olmasına da dikkat ediniz,biz buna çok dikkat ediyoruz aktarma vs ile zaman kaybetmek ve fazla otel parası harcamamak için önemli,Biz hotel inturprag’ da kalmıştık kesinlikle tavsiye ederim ,personel güler yüzlü odalar büyük ve kullanışlıydı kahvaltısı çok güzel ve doyurucu bizim hoşumuza gitmişti.

Prag gezisi

Prag gezimizi anlatayım , Bratislava otogarından Regiojet ile 4 saatlik bir yolculukdan sonra Prag a geldik , otelimize eşyalarımızı koyduktan ve biraz dinlendik ve akşam vakti olduğu için ilk yaptığımız  şey karl Köprüsüne gitmek oldu aklınızda bulunsun Karl köprüsünü akşam vakti de mutlaka görmelisiniz ,akşam vakti çok kalabalık ve çok canlı olan atmosferi görmenizi tavsiye ederim.İnsan o zaman gerçekten Prag’a neden masallar şehri dendiğini anlıyor

image
image

Bizim gittiğimiz Ekim ayında Prag aynen aşağıdaki video da göründüğü gibi görünüyordu,

Prag’da Gezilecek Yerler 

1-Karl Köprüsü 

image

İki tarafı heykeller ile süslü olan iki ucunda kuleler bulunan köprüyü gece ve gündüz mutlaka görmelisiniz.

Karl Köprüsüne nasıl gidilir?

Metro ile Staromeska istasyonunda ininiz 5 dakika yürüyerek ulabilirsiniz ,tramvay ile Sarlovy lazne durağında ininiz,durağın hemen yanında bulunuyor.

1-Karl Köprüsü  Hakkında bilgi 

Yapımına 1357 yılında başlanmış ve 1402 yılında bitirilmiştir. Yapıldığı dönemde Prag şehrinde nehir üzerinde tek köprüdür. 1841 yılına kadar eski şehri Prag Kalesine bağlayan en önemli köprüydü. Köprünün günümüzdeki adından önceki isimleri Kamanny Most ve Prazky Most olmuştur. 1870 yılından beri bugünkü adıyla anılmaktadır. Köprü 515.8 metre uzunluğunda ve 9.5 metre genişliğinde olup 16 adet kemer üzerine oturtulmuştur. Üç köprü kulesi tarafından korunur. İki tanesi Lesser Qarter, üçüncüsü ise eski şehir tarafındadır. Eski şehir tarafındaki kule, dünyada en hayret uyandırıcı gotik tarzı yapı olarak sık sık vurgulanır. Köprü, yaklaşık 1700 yılında dikilen çoğu Barok stilinde olan 30 heykel ve heykelcik ile dekore edilmektedir. Köprü geceleri özel olarak aydınlatılır. Gündüzleri köprü üzerinde yoğun bir turist trafiğinin yanı sıra ressamlar, seyyar satıcılar bulunur.

Ünlü yazar FRANZ Kafka nın evi 

image

Buradan 3 defa geçtik ama hep resim çekilmeyi unuttuk 🙂

Eskişehir meydanı ve çevresi

  1. Astronomik Saat  ve Eski Belediye Sarayı
  2. Tyn Kilisesi  (Kostel Matky Bozi Pred Tynem)
  3. Aziz Niklaus Kilisesi (Kostel Sv. Mikulase)
  4. Jan Hus Anıtı (Pomnik Jana Husa)
  5. Kinsky Sarayı (Palác Kinských)

Nasıl gidilir?

Metro ile Staromeska ve Mustek arasındaki kalan yerde bulunuyor,yani 

Staromeska da inerek yürürseniz hemen ulaşırsınız.

Bu meydan içinde 

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Kinsky Sarayı ve Jan Hus Anıtı  gibi birden fazla gezilecek yerler bulunuyor ,Prag da gezilecek yerler birbirine çok yakın zaten her yeri yürüyerek gezebilirsiniz.

2.1 Astronomik Saat 

ve Eski Belediye Sarayı

Çok güzel bir işcilik ile yapılmış olan saati Çekler o kadar beğenmişler ki yapan usta başkasına yapmasın diye gözlerini kör etmişler zavallı adam buna dayanamayarak intihar etmiş öğlen 12 de saat de bulunan İsa ve Havarileri figurü sırayla geçerek halkı selamlıyor bunu da görmenizi tavsiye ederim, ayrıca kulenin üst katına şehri görmek için de çıkılabilir,biz çıktık  (biz gittiğimizde tek kişi 90 çek kronuydu) ama ben eğer bütçeniz kısıtlı yada öğrenci iseniz Petrini kulesine çıkmanızı tavsiye ederim ,tüm şehri daha iyi görebilirsiniz. yanında Eski Belediye Sarayı bulunuyor burayıda görebilirsiniz.

image
image

    2.2  Tyn Kilisesi 

(Kostel Matky Bozi Pred Tynem)

image

Gotik mimari ile yapılmış heybetli iki tane kulesi bulunan bir yapıdır ,fakat yapının ön tarafına eklenen binalar görüntüyü bozmuşlar neden böyle bişey yaptıklarını hiç anlayamadım Türkiye de olsa rant derdim. 

Tyn Kilisesi’nde “Çarmıha Geriliş”  tarzı gotik heykeller,  kilisenin avlusu ve

vaftiz kurnasını görmelisiniz.

image

  

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 10:00 – 13:00 & 15:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücretsizdir.

2.3 Aziz Niklaus Kilisesi (Kostel Sv. Mikulase)

image

Barok tarzı bir kilisedir ,12. yüzyılda yapılmıştır fakat bugünkü görüntüsüne

1735 yılında kavuşmuştur. 

Yapının ön cephesindeki beyaz heykeller görülmeye değerdir. Kilise, düzenli olarak verilen konserler ile tanınmaktadır.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Nisan – Kasım her gün 10:00 – 16:00 arasında ziyarete açıktır. Akşam konserlerinin saatleri değişmektedir.

2.4 Jan Hus Anıtı (Pomnik Jana Husa)

image

Meydanın ortasında bulunuyor Jan Hus Antı,  Meydanı’nın ortasında yer alıyor. Jan Hus kilisenin köklü değişiklikler geçirmesini söylediği için 1415 yılında bu burada kazıkta yakılmıştır. Jan Hus için yapılan bu anıtın alt kısmında “Gerçek er ya da geç ortaya çıkacaktır.” yazıyor.

2.5 Kinsky Sarayı (Palác Kinských)

image

Rokoko mimarisi ile yapılmıştır , saray içinde Asya sanat koleksiyonu bulunuyor.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cumartesi 10:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır. Giriş 150 Çek Kronuydu biz girmedik.

Prag Gezi notları 2 ye buraya tıklayarak devam edebilirsiniz.

Tüm prag notları için tıklayın

Prag gezilecek yerler 4

prag gezilecek yerler  3

Prag Gezilecek Yerler 2 (Prag Kalesi)

Prag Gezilecek Yerler 1 (Eskişehir meydanı çevresi)

Scroll to Top