viyana notları

Eşimle beraber balayımızı geçirmek için yurt dışında bir yer aradık ve eşim Viyana yı çok görmek istediği ve daha önce Paris’e gittiğinden dolayı yurt dışı deneyimi olduğu için  Sanat, tarih ve müzik  şehri olan viyana ya gidelim dedik ve uçak biletimizi aldık ,daha sonra Viyana hakkında araştırmalar ve vize için gerekli belgeleri zaman içinde topladık viyana için vize pasaport işlemleri ile ilgili yazımı burdan okuyabilirsiniz ,Adım adım tüm Viyana notlarımızı sizinle’de paylaşmak istedik.Benim biricik eşim sayesinde Antalya yerine aynı paraya Viyana ya gittik , tabi yurtdışı tecrübesi olan insan başka oluyor. Yurtıdşına gitmek öyle korkulacak tedirgen olunacak bir durum değil dil probleminiz varsa ingilizce için size bir ipucu vereyim seyahat de kullanılan ingilizce kalıbları ezberleyin.mesela otobus hangi yönden hareket ediyor , oraya nasıl giderim , kaç para , orası nerede gibi .  

image

image

Viyana Tarihi 

Viyana Tarihinde Maria Theresia nın önemli bir yeri var Maria Theresia hakkında geniş bilgiyi 

burdan okuyabilirsiz  Belverdere Sarayı ,Schönbrunn Sarayı onun zamanında yapılmıştır Avusturya  ekonomik olarak gelişmesi,Viyanın müzik şehri olmasında,Mozart da,  Maria Theresia nın önemi büyükdür.16 çocuğu olmasından dolayı onları farklı ülke kralları ile evlendirerek barışı uzun süre korumuşdur.

Osmanlılar, tarihte Viyana’yı iki defa kuşatmışlar. Viyana parater de bulunan segi içindede bu işlenmişdir . Bu kuşatmaların birincisi 1529’da Kanuni Sultan Süleyman, ikincisi ise 1683’te Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yapıldı.  Viyana, Osmanlılar için Batıya giriş kapısı olarak düşünülüyordu. Ancak bu kapıdan girmek mümkün olmadı. Osmanlı’nın en güçlü olduğu dönemde bile Viyana bir türlü düşürülemediği için Habsburg Hanedanlığı “Bütün Dünya’nın Eğemenliği Avusturya’ya aittir” sözünün Latincesinin baş harflerini armalarına yazmışlardır.

Viyana nufüs :1.8 milyondur.kaynak 

ULAŞIM 

İlk olarak viyana ya indiğinizde havaalanından turist information bürolarından şehrin ulaşım haritalarını ve gezilecek yerlerle ilgili harita ve broşürleri alıyorsunuz,özellikle metro ağı ile ilgili haritaları gittiğiniz her şehirde mutlaka alın hatta bir kaç tane alın ,gittğiniz otelelrde havalanındaki kadar ayrıntılı haritalar bulamayabilirsiniz  ,Viyana’daki resmi dil Almanca fakat  Viyana da % 80 herkes İngilizce biliyor ve İngilizceleri Almanca konuşan birine göre gayet düzgün ve akıcı genel olarak biraz süratsız olsalar da size severek yardımcı oluyorlar.Havalanından 45 dakika bir yolculukla şehir merkezine varıyorsunuz. Havalanından şehir merkezine gitmek için 2.20 euro ya bir bilet alarak trene binebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine Post Bus otobüsü, S-Bahn treni veya hızlı CAT treni ile ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma değil taksiyle gitmek isterseniz  30 euro tutuyor. Viyana da devlet halkına çok güvendiği için metro ve tramvaylarda hiç bilet kontrolü olmuyor ,böyle bir şeyi Türkiye de düşünemiyorum 🙂

Online bilet

24-48 ve 72 saatlik biletlerinizi interneteden  alıyor ve Iphone veya Android uyumlu bir akıllı cep telefonuna e-bilet olarak indiriyorsunuz. Bu sayede yanınızda bilet taşıma derdi olmuyor. Online biletleri satın alırken başlangıç saatini de veriyorsunuz. Bu sayede bileti bir yere okutmak zorunda kalmıyorsunuz.

Viyanada  toplu taşıma hakkında  daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyunuz 

image

  Herkes kurallara uyduğu için sistem tıkır tıkır işliyor, Viyana da bizim ki gibi bir kart sistemi yok , bilet alıyorsunuz biletlerin geçerlilik süresinin  maksimum olanı 72 saat fiyatı 21,90 euro ayrıca viyana kart  ile restoran ve müzelerde indirim hakkınızda oluyor. Biletin süresi  içinde istediğiniz kadar araçlara binebilirsiniz,ulaşım sistemi ve yollar çok geniş olduğu için biz 4 günlük viyana gezimiz kısa sürede bitti(zamanı kısa tutmak için müzeleri falan gezmemişdik) ,Viyana için  güzel bir plan yaparsanız 2.5 günde bitecek bir yer,zamanınız çok ise daha iyi bir planla Budapeşte’ye de gidilebilir Budapeşte’ye gidiş trenle 36 euro gibi bişeydi. Avrupa’nın, hatta belki de dünyanın en rahat toplu taşıması Viyanada bulunuyor.  Tüm otobüsler elektrikli fakat otobüse binme ihtiyacınız olmuyor her yere metro ve tramvay ile gidebilirsiniz, şehir içinde elektrikli ve 2 kişilik otomobillerden çok fazla gördük, yaya ve bisiklet için özel yollar ve bazı noktalarda bisiklet kiralama yerleri bulunuyor ,1 saatlik bisiklet kiralama 1 euro gayet uygun.

image

image

Şehrin tamamını dolanan 4 farklı metro hattına ilaveten, diğer yerlere giden  10 tane daha  tramvay hattı bulunuyor. Havalimanındaki CAT trenleri özellikle yurtdışından gelen  turistler için rahat ve hızlı bir ulaşım imkanı sağlıyor. Viyanada benzin ucuz hatta o zaman bir petrol istasyonun resmini çekmiştim 

image

Biz havalanından otel Hotel Cyrus 
a geldiğimizde booking.com daki resimlerdeki kadar güzel olmadığını gördük ama geceleri kalacağımız için çok da önemli değildi , otel Keplerplatz da bulunuyor şehir merkezine ve metro ya yakın bir yer ve geceleri çevresi oldukça sakin ve gürültüsüz  bir alanda bulunuyor.Otelde wifi vardı ve ücretsiz fakat bazı otellerde kablolu internet ücreti olabiliyor ve ailemizle internetden görüştük çok fazla telefon ihtiyaçımız olmadı.Otel sahipleri çok yardımsever insanlardı. Metro’dan inip otele giderken viyana da ilk adres sorduğumuz kişinin Türk çıkması çok şaşırtıcı oldu, Viyana da Türk nüfusu çok fazla  yolda karşılaştığınız her 5 kişiden 2 si Türk çıkacaktır. Viyana’daki resmi dil Almanca fakat orada yaşayan o kadar fazla Türk var ki sokaklarda, mağazalarda,metroda Türkçe konuşmaları mutlaka duyarsınız Viyana’da telefon ihtiyaçınız olmaz eğer olursa bim tarzı marketleri var billa isminde oralarda satılan kartlar var onları alabilirsiniz yada cep telefonunuza yurt dışı hattı alabilirsiniz

Extra bilgiler

* Viyana’da Euro geçiyor, rahat rahat hesap yapmadan para harcayabilirsiniz.

* Pandorf çok büyük bir outlet aradığınız aramadığınız her marka mevcut fiyatlar çok ucuz 

* Viyana’da toplu taşıma çok yaygın ve uygun. Tren, metro, tramvayla gezebilirsiniz. Tek bir bilet alıp, tüm toplu taşıma araçlarında kullanabiliryorsunuz. Günlük bilet 5.70 €, haftalık bilet ortalama 14 € civarında. Taksiler ise ekonomik, gözünüz korkmasın. taksiler Valiziniz varsa ekstra 1 € alıyor

* Schnitzeli şehirde, çok ünlü mekanlarda yerseniz, Baden’de aynı menü maksimum 16 – 20 € ve bir lokasyon daha görmüş oluyorsunuz. 

* Yanınızda muhakkak şemsiye bulundurun. Her an yağmura yakalanabilirsiniz.

* Çok fazla çikolata dükkanı göreceksiniz, sadece metro duraklarının karşısındakinden alın, orası çok daha ucuz.

* Viyana’da kozmetik alacaksanız, Bipa’dan alın, fiyatlar çok makul özellikle parfüm fiyatları Duty Free’nin de altında.

* Fayton turuna 40 ila 60 € ödüyorsunuz üstelik yarım saat için. Bence o parayla gerçek bir sanat şöleni yaşayın, bir konsere gidin.

Viyana vizesi nasıl alınır,pasaport nasıl alınır  ve gerekli bilgiler için tıklayınız

Sonraki yazım viyana da gezilecek saraylar için tıklayınız 

Scroll to Top