Dunning-Kruger etkisi

Dunning-Kruger etkisiVikipedi, özgür ansiklopedi

Dunning-Kruger etkisi ya da Dunning-Kruger sendromu, Cornell Üniversitesi’nin iki psikoloğu Justin Kruger ve David Dunning’in tanımladığı bir algılamada yanlılık eğilimidir.

Dunning-Kruger

Bu varsayımda iki bilim insanı,“Yanlış sonuçlara veya talihsiz seçimlere varanlar, sonuçların yanlışlığını veya seçimlerinin talihsizliğini anlayabilecek yetkinlikte de olmayabilirler.” görüşünü savunmaktadır.

Varsayım

  1. Yetkin olmayan insanlar becerilerine aşırı değer biçme eğilimindedirler.
  2. Yetkin olmayan insanlar diğer insanlardaki gerçek beceriyi fark edememektedirler.
  3. Yetkin olmayan insanlar kendilerindeki yetersizliğin boyutunu görememektedirler.
  4. Eğer bu yetkin olmayan insanlar becerilerini geliştirmek üzere eğitilirlerse, geçmişteki eksikliklerini fark edip kabul etmektedirler.

Sonuç olarak insanlar, bir konu hakkında ne kadar az biliyorsa, o konu hakkındaki az olan bilgisi aslında ne kadar az bilgi sahibi olduğunu fark etmesini engellediği gibi, sanki konuyla ilgili her şeyi biliyormuşçasına bir özgüven kazandırmaktadır.

Destekleyen referans görüşler

  • “Cehalet, genellikle bilgi sahibi olmaktan daha çok özgüvene sebep olur.” Charles Darwin
  • “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.” Bertrand Russell

Ödüller

1999 yılında ortaya atılan görüş, 2000 yılında Justin Kruger ve David Dunning’e psikoloji dalında  Nobel Ödülü kazandırmıştır.

3 yılık yazılımcı olunca ne kadar geçsede ben artık yazılımcı oldum diyoruz ama bir hata çıkıyor hayır daha olmadım diyorsun bir algoritma goruyorsun woow diyorsun alanını değiştiriyorsun ben olmamışım diyorsun 

şirekete elemen alırken en 3 yıl denemyimli elemn alın yanına 3 e karşı 6 yeni mezun alın mezunları kalıcı yapmaya çalışın

bir iş yeri gelecek vaat ediyorsa orada sürekli olarak kalmaya çalışın.

bir şirkette en verimli çalışma şekliniz 6 aydan sonra başlar , adaptive deneyimlerin anlat 

kendi projenizde çalışırken küçük projeyi seçin , iş seçerken büyük en fazla ekip en fazla bilgi katacak şeyleri seçin 

Scroll to Top