nesne yönelimli programlama ve php

Bu konuyla ilgili yazı yazmaktansa bu konuda bulduğum linkleri paylaşmak daha uygun geldi. Bana ben size aşagıda internet den bulduğum siteleri yazayaım ve php ile nesne yönelimli programalama konusunda size yardımcı olabilir umarım bu konular.

php’de NEsne yönelimli programlama(object orient programming) Gerekli midir ? Nesne yönelimli programlama bir programı nesne adı verilen veriler ve bunların arabirimleri kümesi olarak tasarlanmasıdır. Nesne Yönelimli programlama hakkında daha fazla bilgi okumak için tıklayın.

Evet gereklidir ,hatta , ihtiyaçdır prosedürel programlama artık önemini yitrirmiş büyük projelerde ise spagetti kod dediğimiz yapı oluşmuşdur,kod yapısı daha düzenli hale getirmek için nesne yönelimli kod yazmak gereklidir.

Artık prosedürel kodlama küçük sitelerde işimizi görsede artık php için frameowrklerin olması gibi nedenlerden dolayı nesne yönelimli php kodlama yapmak zorundayız.

Mesela en sık kullanılan sql komutları için class kullanmak sitenizin kod karmaşasını düşürür ve Ezsql gibi bir vereitabanı sınıfı ile kodlamanızı değiştrmeden Mysql,oracle,mssql,InterBase/FireBird vs…gibi veritabanlarına dönüştürebilirsiniz.

Aşağıda yararlılık sırasına göre bir liste yaptım. Samet öZden in hazırladığı başlangıç için çok yararlı bir makale ve http://www.sametozden.com/Php_ve_Nesne_Yonelimli_Programlama_-2-9-sayfalar.html

Javam.org sitesinde php ile nesne yönelimli programlama hakkında bir pdf bulunmak da interneten okumak için tıklayın İndirmek için tıklayın bunu okumanızı mutlaka tavsiye ederim oldukça güzel hazırlanmıştır.

Ceturk de yayınlanan bir makale : http://www.ceturk.com/web-teknolojileri/nesne-yonelimli-php-bolum-1.html

Enes Özden in bir yazısı http://kazaan-ns.blogspot.com/2008/01/nesne-ynelimli-programlama-ve-php-1.html

kodaman.org dan bir yazı http://www.kodaman.org/yazi/php-de-nesne-yonelimli-programlama

http://www.birogrenciklasigi.com un hazırladığı bir yazı dizisi

http://www.birogrenciklasigi.com/oop-nerede-ve-ne-zaman-gereklidir.html

Php ile Nesnel Programlama – 1

Php ile Nesnel Programlama – 2

Php ile Nesnel Programlama – 3

Video Ders: Php ile OOP Programlama Bölüm 1

Scroll to Top